Happekoorimise ümber liigub palju müüte ja inimese jaoks, kes ei ole varem selle teemaga kokku puutunud, võib happe kandmine nahale tunduda vägagi hirmutav. Kelle jaoks see mõeldud on ja mida see täpsemalt tähendab?

Mis on happekoorimine?

Happekoorimine on nahka uuendav kosmeetiline protseduur, kus kontrollitud sügavusega eemaldatakse kahjustunud nahakihid. Protseduur stimuleerib uute, tervemate rakkude paljunemist ning vett siduvate ainete tootmist nahas.

Keemilised koorimised võib liigitada sügavuse järgi:

 • Superpindmised koorimised annavad nahale kohese säraefekti.
  Tegemist on ideaalse lõunavaheaja protseduuriga, mis ei vaja taastumisaega.
 • Pindmised koorimised, kus hape toimib epidermise ülemistes kihtides (koorides sarvkihiti) või kogu epidermise piirides. Pindmist koorimist soovitame kareda ja ebaühtlase struktuuriga naha, peente kortsude, pigmendilaikude eemaldamiseks ning probleemse ja aknele kalduva naha korral. Pindmiste koorimiste soovitav ravikuur on 2 nädala tagant 3-5 korda.
 • Keskmise sügavusega koorimine haarab kogu epidermise ja ulatub pärisnaha ülemisse kihti. Keskmist koorimist soovitame suurte pooride, aknearmide ja sügavamate pigmendihäirete korral. Keskmised koorimised on tavaliselt ühekordsed protseduurid. Sobiva sageduse aitab leida meie spetsialist. Tugevamaid happekoorimisi tehakse triklooräädikhappe või fenooliga ning ainult (ilu)kliinikutes.

Milline on happekoorimise toime?

 • Särav ja klaar jume kohe protseduuri järgselt.
 • Naha kaitsefunktsioonide paranemine.
 • Naha sügav niisutamine.
 • Taastab ja kaitseb nahka meie muutuva kliima eest.
 • Naha pinnalt eemalduvad surnud rakud ja naha uuenemine kiireneb.
 • Tekib värskem, siledam ja nooruslikum jume.
 • Reguleerub rasueritus; väheneb komedoonide ja vistrike teke.
 • Suurepooriline nahk sileneb.
 • Hüaluroonhappe süntees nahas intensiivistub.
 • Põletikulised protsessid leevenevad.
 • Naha niiskussisaldus paraneb; vähenevad pindmisest kuivusest tingitud kortsujooned.
 • Kollageeni süntees kiireneb; nahk on pinguldatud, trimmis ja elastne.
 • Pigmendilaigud vähenevad ja naha värvus ühtlustub.
 • Paraneb nahahooldustoodete imendumine ja nende mõju.
 • Silenevad armid ja venitusarmid.

Kellele happekoorimine sobib?

Happekoorimised sobivad igas eas kasutamiseks, kõikidele nahatüüpidele – ka tundlikule ja õhukesele nahale ning erinevate nahaprobleemide puhul.

Happekoorimine annab häid tulemusi, kui on:

 • probleemne ja aknele kalduv nahk (rosaatsea, seborroiline nahapõletik).
 • naha vananemise ilmingud (naha kuivus, kuperoosa, ebatasane nahastruktuur).
 • pigmentatsioonihäired (hüperpigmentatsioon, melasma, lentigo, hüpopigmentatsioon).

Millal happekoorimisi teha?

Happekoorimisi on võimalik teha igal aastaajal, päikeselistel perioodidel aitavad erinevaid näidustusi leevendada geelkoorijatega näohooldused, sügis-talvisel perioodil võib teostada kombineeritud, retinool ja alkoholil põhinevaid happekoorimisi.

Happekoorimisi saab kombineerida samaaegselt teiste klassikaliste näohooldustega, sest see aitab oluliselt tõsta näohooldustoodete imendumist ja efektiivsust.

Kui tihti happekoorimist teha võib?

Happekoorimist võib teha ühekordse nahka stimuleeriva protseduurina või kuurina. Pikemaajalise tulemuse saavutamiseks on soovitav pindmiseid happekoorimisi teha 7-14 päeva tagant kuurina, mis koosneb 3-5 hooldusest.

Tihti saavutatakse head tulemused juba esimese protseduuriga ning sellisel juhul piisab tulemuste säilitamiseks kui käia hoolduses iga paari kuu tagant.

Kas happekoorimine on valus?

Happehooldus ei ole valus, preparaadi pealekandmisel on kipituse ja soojustunde tekkimine reaktsioon ainete toimimisele.

24 tunni jooksul pärast protseduuri võib nahal esineda vähest punetust ja tundlikkust. Peale glükoolhappe hooldust võib umbes 2.-3. päeva pärast hakata osades piirkondades nahk veidi ketendama, umbes nagu päikesepõletuse korral. Kestendust, kiskuvat tunnet ja kipitust saab leevendada nahka niisutades. Sõltuvalt hoolduse intensiivsusest ja naha eripärast võtab naha taastumine ja uute naharakkude teke aega orienteeruvalt 3-4 päeva kuni nädal.

Kuidas hooldada nahka happekoorimise järgselt?

Pärast happekoorimist on nahk tavapärasest tundlikum ja seda tuleks kaitsta keskkonnamõjude ning päikesekiirguse eest – kasuta kindlasti vähemalt SPF 30 tugevusega päikesekaitset.

Soovitav on pärast hooldust mõne päeva jooksul vältida liigset higistamist ja suuri temperatuurimuutusi, näiteks trenni, sauna, päevitamist ja solaariumit, samuti pikemat õues viibimist väga külma või tuulise ilmaga.

Väga oluline on happehoolduse järgselt nahka põhjalikult niisutada, kaitsta ja pehmendada, selleks sobivad hästi sügavniisutavad õrnad kreemid ja õlid mida kosmetoloog/õde on soovitanud koduseks hoolduseks.

Matistavatest, pinguldavatest ja kuivatavatest kreemidest ning alkoholisisaldusega näohooldustoodetest tasuks ajutiselt loobuda.

Kuidas valida spetsialisti?

Tegemist on küll väga turvalise protseduuriga, kuid siiski tuleb veenduda, et protseduuri teostaks professionaalne kosmeetik, kes omab vastavat väljaõpet ning töötab ametlikus ilukliinikus või ilusalongis. Samuti võiks uurida teavet sooritatavas protseduuris kasutatavate toodete kohta (geelkoorijad, alkoholialuselised või retinooli sisaldavad) ning millist tüüpi happekoorimisega on tegemist ja mis on hoolduse eeldatav tulemus.

Pindmise koorimise puhul tüsistusi tavaliselt ei teki. Kui järgida korralikult kosmetoloogi/õe nõuandeid ja juhiseid, on järelnähtude risk väike ka tugevama koorimise korral. Viimaste puhul on määrava tähtsusega õige koorimisjärgne režiim ja nahahooldus.

Kõik happekoorimise viisid teenivad ühte eesmärki – parandada naha struktuuri ja ühtlustada jumet ning annavad kiire silmnähtava nahka noorendava efekti.